700. výročí obce

Postřekov v příštím roce oslaví 700. výročí od první písemné zmínky

V roce 2025 oslaví obec 700. výročí od své první písemné zmínky. Postřekov je uveden již roku 1325 v prvním chodském privilegiu od krále Jana Lucemburského vedle dalších chodských vsí.

V knize Dějiny Chodů u Domažlic (Svazek IV. a V. Sborníku Archivu Ministerstva vnitra Republiky Československé) od Dr. Františka Roubíka z roku 1931 je psáno:

,,O původu těchto chodských vsí a jejich obyvatel Chodů nemáme bohužel starých zpráv. První listinná zmínka o nich děje se teprve v privilegiu krále Jana Lucemburského z r. 1325, když již několik let před tím slyšíme o Chodech povšechnou zmínku v t. tv. Dalimilově kronice. To ovšem nikterak nevylučuje daleko starší stáří těchto vesnic, jež je naopak velmi pravděpodobné. Privilegium Jana Lucemburského, zachované ovšem pouze v pozdějším opise (v listině Karlově z r. 1360 uvádí jménem tyto chodské vesnice: ,,homines nostri Chodones in villis videlicet Postrzekow, Clenitsch, Drazenaw, Ugezd, Dlumaczowo, Mrdakow, Kytschow, Podsinowicz et Lhotha ac alibi prope civitatem nostram Tust et nemus residentes."

Přepis privilegia a překlad do českého jazyka:

,,My Jan,

z Boží milosti český a polský král a lucemburský hrabě, známo činíme všem, kdož tento list čísti budou, že, poněvadž lidé naši Chodové (Chodones), sedící ve vsích, totiž v Postřekově, Klenči, Draženově, Újezdě, Tlumačově, Mrdákově, Kýčově, Pocinovicích a Lhotě a jinde blízko města našeho Domažlic a hraničního lesa, v minulých dobách byli podrobeni jakémusi právu poněkud obtížnému a nedovolenému, k ulehčení toho, aby tíž Chodové ustavičným vzrůstem mohli prospívati, milostivě chceme, ustanovujeme a rozkazujeme, že tíž Chodové mají od nynějška a na vždy příště užívati a těšiti se z toho všeho práva, z něhož se raduje město naše Domažlice, na soudech, kolikrátkoli nebo kdy tamtéž před soudem nebo k soudu by byli povoláni, s tím však zvláštním podotčením, že zmínění Chodové, kteří pro vzdálenost od téhož města a pro zanedbání svých prací často tamtéž v Domažlicích před soudem nebo soud konati nebudou moci, budou povinni pouze ve čtyřech týdnech v řečeném městě našem Domažlicích příště vésti pře a tamtéž odpovídati těm, kdo je budou žalovati.

Rozkazujeme proto a poroučíme všem purkrabím a rychtářům v Domažlicích a ostatním našim věrným, že zmíněné Chody proti tomuto našemu ustanovení, nařízení a milosti nemají příště obtěžovati ani jinak jim brániti. Pro kteréžto věci svědomí jsme rozkázali tento list učiniti a naší větší pečetí stvrditi. Dán v Praze léta Páně tisícího třístého dvacátého pátého, o XVII. kalendách dubnových.

V Praze dne 16. března 1325"

Termín oslav byl stanoven na 20. – 21. 6. 2025.

Oslavy budou jednou z největších akcí v obci za poslední leta. Kromě občanů obce se očekává i účast postřekovských rodáků nebo našich přátel z Chorvatska a Německa. Program oslav by měl začít v pátek 20. června, kdy se plánuje večerní kulturní program. Hlavní den oslav pak připadne na sobotu 21. června. Tento den proběhne setkání významných hostů a jejich přivítání starostou obce. Současně s tím proběhne i vernisáž výstavy Tradice v obrazech. V odpoledních hodinách projde obcí slavnostní průvod občanů, spolků, hostů a rodáků obce. Průvod projde starou částí obce a ulicí na trávníkách dorazí do prostor bývalé bednárny. Na tomto místě pak dojde k proslovům a udílení vyznamenání obce všem, kdo se významným způsobem zasloužili o obec. Plánuje se také křest knihy k výročí, na které v současné době pracuje Kristýna Pinkrová.  Poté by měl následovat kulturní program až do pozdních hodin.

V roce 2025 si kromě významného jubilea obce připomeneme i 130. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů Postřekov a 115. výročí Tělovýchovné jednoty Sokol Postřekov. Začátkem května pak také oslavíme již 80. výročí osvobození obce americkou armádou a konce druhé světové války.

Výzva k nominaci osob na Vyznamenání obce Postřekov

Obec Postřekov vyhlašuje výzvu k podávání návrhů na Vyznamenání obce Postřekov, které se budou předávat v rámci oslav 700. výročí obce v sobotu 21. 6. 2025.

Obec Postřekov uděluje vyznamenání jako morální ocenění občanům obce a dalším osobám za významné počiny zejména v oblasti kulturní, hospodářské, publicistické, umělecké, sportovní, sociální, vzdělávací apod. Může být také udělena za vytvoření díla, které je v úzkém vztahu k obci Postřekov nebo bylo vytvořeno na jeho území či jinak přispívá k rozvoji a propagaci obce Postřekov.

Oceněna může být fyzická osoba, právnická osoba či kolektiv osob bez právní subjektivity, které mají trvalé bydliště či sídlo na území obce Postřekov. Výjimečně může být oceněna i osoba, která podmínku pobytu či sídla nesplňuje, vždy se však musí jednat o osoby, které v obci působily, žily nebo se zde narodily. Celé znění Zásad pro udělování Vyznamenání obce Postřekov je přístupné na webových stránkách obce.

Nominace lze odevzdávat do 30. 6. 2024 do kanceláře OÚ (osobně do kanceláře či do schránky OÚ), a to písemně na předepsaném formuláři, který je přiložen do tohoto vydání zpravodaje. Formulář je také k dispozici ve vestibulu obecního úřadu či na webových stránkách obce.

Více v sekci Vyznamenání.

dnes, neděle 28. 4. 2024

Svátek má Vlastislav

Zítra má svátek Robert

• Mezinárodní den proti hluku
  • Mezinárodní den tance
  • Světový den imunologie
  • Mezinárodní den letectví a kosmonautiky

Sníh dubnový hnojí, březnový tráví.

Hřmění mezi Markem a Vitalem značí úrodný rok.