Zástupci obce navštívili partnerské město Pakrac

Pakrac

Během návštěvy České besedy Prekopakra, se kterou má dlouholeté přátelské vztahy Národopisný soubor Postřekov, došlo i na setkání se zástupci partnerského města Pakrac.

Během návštěvy České besedy Prekopakra ve dnech 13. až 15. října, se kterou má dlouholeté přátelské vztahy Národopisný soubor Postřekov, došlo v pátek 13. října i na setkání se zástupci partnerského města Pakrac. Se starostkou města paní Anamarijou Blažević se tak na přátelské večeři setkal starosta obce Petr Anderle, místostarosta Jiří Knížek, starosta města Domažlice Stanislav Antoš a vedoucí kanceláře starosty Domažlic Dagmar Murínová. Ještě před samotnou večeří vysadil starosta obce Petr Anderle společně s předsedkyní besedy Slavicou Plavček před „Domečkem“ v Prekopakře Lípu přátelství. Strom jsme do Chorvatska přivezli darem z České republiky. K lípě byla ještě našim přátelům předána pamětní destička upomínající na tuto událost.

Návštěva Chorvatska proběhla během jedné z největších tamních regionálních slavností s názvem Slavonski banovac. Letos proběhl již čtrnáctý ročník. Jedná se o velký jarmark, jehož součástí je i bohatý kulturní program. Letos se na akci představilo celkem 84 vystavovatelů z celého kontinentálního Chorvatska. Nechyběly stánky se všemi různými regionálními výrobky, hlavní místo mezi nimi však měly ty gastronomické.  Hosty, vystavovatele a soutěžící přivítala v sobotu 14. října odpoledne starostka města Pakrac Anamarija Blaževic, která celou akci zahájila. Slavnostního zahájení se kromě našich zástupců zúčastnili i další vzácní hosté, mezi nimi starostové okolních měst a obcí, zástupci regionální správy, chorvatského parlamentu nebo přátel ze Slovenska. Byl mezi nimi i bývalý starosta Pakracu Davor Hruška, který stál u počátku uzavření partnerské smlouvy mezi Postřekovem a městem Pakrac. Smlouva byla podepsána 8. března 2016 tehdejším starostou Janem Kreuzem a pakrackou starostkou. Pod samosprávou Pakracu, a zároveň v jeho nejtěsnější blízkosti, leží právě vesnice Prekopakra, ve které má svůj domov česká beseda přátelící se s naším národopisným souborem.

Kn

Datum vložení: 17. 10. 2023 14:43
Datum poslední aktualizace: 4. 12. 2023 16:54

dnes, pondělí 20. 5. 2024
oblačno 22 °C 9 °C
úterý 21. 5. prudký déšť 21/11 °C
středa 22. 5. déšť 16/11 °C

Svátek má Zbyšek

• Mezinárodní den stepu

Zítra má svátek Monika

Státní svátky a významné dny na zítřek:

• Světový den kulturního rozvoje

Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem, máj - polezem na kraj.

Květnová rosa činí zeleným luh i háj.