Vrcholem Oslav osvobození bylo odhalení nové pamětní desky v Otově

Foto: Ladislav Vogeltanz

Začátkem května se konaly tradiční Oslavy osvobození.

Začátkem května se konaly tradiční Oslavy osvobození. Hlavní vzpomínková akce proběhla v pátek 5. května od 17:00 hod. u pomníku padlých ve světových válkách. Pietního aktu se zúčastnili zástupci obce, čestné stráže praporu obce, zástupci SDH Postřekov, 1. tankové roty Aktivních záloh „Československých legií“, Národopisného souboru Postřekov a asi 70 přihlížejících. Na úvod zazněla státní hymna České republiky a Spojených států amerických. Následovalo úvodní slovo starosty obce Petra Anderleho a projev 2. místostarosty Jiřího Knížka. Minutou ticha za doprovodu Večerky v podání Jana Němečka pak přítomní vzpomněli na všechny oběti válečných konfliktů. Dvě chodské písničky zazpívali Aleš Kuželka, Jana Bubníková a Monika Baštářová. Za tónů skladby Pax vobis byl poté k pomníku položen věnec.

Zástupci Postřekova se následně přesunuli i na klenečský hřbitov, kde se konal pietní akt pořádaný Městysem Klenčí pod Čerchovem. Zde byla položena kytice k hrobu postřekovských chlapců. Páteční oslavy pokračovaly v sále U Hadamů, kde do pozdních hodin hrála kapela Víkend.

Připomínky 78. výročí konce druhé světové války a osvobození Postřekova americkou armádou pak vyvrcholily v neděli 7. května. V 14:00 hod. se uskutečnil pietní akt u pomníku postřekovských chlapců v Otově. Po státní hymně České republiky a úvodním projevu starosty obce odrecitovala báseň Nad rovem hrdinů Marie Bartoníková. Po dvou chodských písničkách v podání Aleše a Antonína Kuželky byla pak k pomníku položena květina. Účastníci akce se následně přesunuli do bývalého lomu, kde byla slavnostně odhalena nová pamětní deska připomínající autentické místo, kde byli 5. května 1945 ubiti dva z chlapců, a to Josef Řezníček a Jiří Kohout. Nápis na desce však odkazuje i na fakt, že v poli u bývalého mlýna byli předcházející den postříleni Jakub Krutina, Václav Gibfried, Josef Beroušek a Václav Pacík. Deska byla umístěna na sokl dříve zřízeného pomníčku a vytvořilo ji Kamenictví Všetečka&syn.

Chtěli bychom poděkovat všem, kteří se na oslavách jakkoliv podíleli, dále pak všem účastníkům, kteří si přišli tyto důležité historické okamžiky připomenout. Zvláštní poděkování pak míří ke všem krojovaným, kterých se letos u pomníku padlých sešlo krásných 22. Děkujeme také Jaroslavu Kučerovi (Pardálovi) za zajištění ozvučení.

Jiří Knížek, 2. místostarosta

Fotografie z pietního aktu u pomníku padlých ZDE.

Fotografie z pietního aktu v Otově ZDE.

Datum vložení: 8. 5. 2023 20:57
Datum poslední aktualizace: 29. 5. 2023 21:00

pondělí 29. 4. slabý déšť 12/6 °C

Svátek má Oto

Zítra má svátek Jaroslav

Sníh dubnový hnojí, březnový tráví.

Slepice kváčí, kohouti pějí, sedláčkové hrách a oves sejí.