Obecní úřad Postřekov
Postřekov 270
345 35 Postřekov
IČ: 00253685
V pátek 12. června navštívila Eva Erbenová, čestná občanka obce Postřekov, naši obec. Její jméno je spojeno s mimořádně silným životním příběhem – jako dítě přežila období holokaustu, byla vězněna v Terezíně a prošla koncentračním táborem Osvětim i pochodem smrti. Po válce svůj život spojila mimo jiné s Izraelem, kde dlouhodobě žije, a své zkušenosti předává dál prostřednictvím vyprávění, besed a vzpomínek.
Dopolední program v Postřekově byl věnován natáčení pro připravovaný dokument Paměti národa u kapličky ve Mlýnci. Následně byla paní Erbenová přivítána rodinou Hrubých (Bebrouc), potomky manželů Jahnových, kteří ji na konci druhé světové války ukrývali.
Odpoledne pokračovalo natáčením nad Bolfíkoucma, kde vznikly další záběry pro dokumentární zpracování jejího příběhu. Poté přijel i režisér Pavel Štingl, který v roce 1999 v Postřekově režíroval natáčení pořadu Postřekovský masopust a v roce 2000 film O zlém snu. Ve večerních hodinách se paní Eva Erbenová s Postřekovem rozloučila a odcestovala.
Návštěva v naší obci byla součástí širšího programu, který pokračoval v Praze. Zde došlo mimo jiné k položení tzv. „Stolpersteinů“ – kamenů zmizelých – u domu, kde vyrůstala se svými rodiči Martou a Jindřichem Löwidtovými, kteří byli zavražděni během holokaustu. Jak zaznělo při této příležitosti, šlo o symbolické připomenutí nejen tragického osudu její rodiny, ale také o silné gesto paměti a návratu na místa dětství po více než osmdesáti letech.
Svátek má Bořek
Zítra má svátek Markéta
Slunce vychází:5:15
Slunce zapadá:21:13