Menu
Obec Postřekov
Obec
Postřekov

100 let ČsOL

100. výročí Československé obce legionářské v Praze 4. 9. 2021.
Foto: Archiv Obce Postřekov.

100 let Československé obce legionářské

Oslavy 100. výročí založení Československé obce legionářské probíhaly v sobotu 4. září 2021 v Praze, kdy se konal VI. Manifestační sjezd této organizace, která je nejstarším veteránským sdružením v zemi. Obec legionářská vznikla v květnu 1921 jako organizace, která sdružovala tehdejší československé legionáře, kteří bojovali za první světové války. V současné době jsou členy obce nejen váleční veteráni, ale i jejich potomci, rodinní příslušníci a příznivci. 

Akce se zúčastnili i místní zástupci 1. tankové roty „Československých legií“, kteří jsou rovněž členy ČsOL: Jiří Řezníček, Karel Řezníček, Jan Řezníček, Jiří Knopf a František Jasan. Na akci byli také pozváni zástupci obce. Do Prahy se tak vydal i starosta obce Petr Anderle a členové praporeční stráže v chodských krojích Jiří Knížek, Vojtěch Buršík a Adam Hroník.

Přibližně v 10:15 hodin ráno vyšel od sochy sv. Václava na Václavském náměstí slavnostní průvod Prahou, kterého se zúčastnilo na 700 členů legionářské obce a hostů. Průvod prošel ulicí Na Příkopě a Hybernskou ulicí pokračoval k Národnímu památníku na Vítkově. Na Čestném dvoře NP Vítkov pak proběhl slavnostní nástup, pietní akt a proslovy čestných hostů, mezi kterými byl i starosta naší obce. Ten poděkoval ČsOL za dlouholetou spolupráci a popřál hodně zdaru do dalších let. Následně pak se členy praporeční stráže předal pamětní stuhu obce Postřekov za udržování tradic legionářů Chodska na spolkový prapor legionářské obce. Bezprostředně poté zahrála na Čestném dvoře Ústřední hudba AČR. Ve 13 hodin pak ve Slavnostní síni NP předal předseda legionářů medaile, mezi oceněnými byl i náš starosta. 

Program na Vítkově pokračoval až do 18 hodin. K vidění byly dobové tábory a výzbroj československých vojáků z let 1914-1945, historická technika z první a druhé světové války, prezentace Armády ČR, dynamické ukázky pro veřejnost, soutěže pro děti či výstava o historii ČsOL. Uvnitř památníku také probíhala setkání s potomky legionářů a různé přednášky. 

Datum vložení: 4. 9. 2021 14:00
Datum poslední aktualizace: 4. 11. 2022 17:10
Autor: Správce Webu

Fotogalerie

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Předpověď počasí

dnes, pondělí 20. 5. 2024
oblačno 22 °C 9 °C
úterý 21. 5. prudký déšť 21/11 °C
středa 22. 5. déšť 16/11 °C
čtvrtek 23. 5. slabý déšť 19/9 °C

Svátek a výročí

Svátek má Zbyšek

Státní svátky a významné dny na dnešek:

  • Mezinárodní den stepu

Zítra má svátek Monika

Státní svátky a významné dny na zítřek:

  • Světový den kulturního rozvoje

Pranostiky

Pranostika na akt. měsíc

Kdo se v máji ožení, přivodí si soužení.

Pranostika na akt. den

Květnová rosa činí zeleným luh i háj.

Východ a západ slunce

Slunce vychází:5:15

Slunce zapadá:20:54

Mobilní aplikace

Aktuální informace od nás
Přímo ve vašem telefonu
Více o aplikaci
Stáhněte si naši mobilní aplikaci na