Postřekov si připomněl vznik republiky pietním aktem

Republika 2022

V pátek 28. října jsme si připomněli 104. výročí vzniku samostatného československého státu.

Postřekov si připomněl vznik republiky pietním aktem

V pátek 28. října jsme si připomněli 104. výročí vzniku samostatného československého státu. V 17:00 hod. se tak zástupci obce, pan farář, zástupci 1. tankové roty AZ „Československých legií“, členové Sboru dobrovolných hasičů Postřekov a Čestné stráže praporu obce Postřekov shromáždili u pomníku padlých ve světových válkách, aby vzdali hold postřekovským občanům, kteří padli během 1. světové války. Celkem padlo mezi lety 1914 až 1918 ze Starého Postřekova 47 mužů, z Nuzarova 6 mužů a z Nového Postřekova – dnešních Dílů – 30 mužů. Tato válka se tak nesmazatelně zapsala do života mnoha zdejších rodin. Vedle toho jsme si připomněli i hrdinství 26 zdejších občanů, kteří v uniformách československých legií pomohli položit základy nového státu. Na úvod zazněla hymna České republiky, po které asi 80 občanů přivítal starosta obce Petr Anderle. Následoval projev Jiřího Knížka a kulturní vložka sólistů Národopisného souboru Postřekov v podání Aleše Kuželky a Moniky Baštářové. Poté byl k pomníku položen věnec za zvuků pochodu Pax vobis. Na závěr si slovo vzal pan farář Ivan Pavlíček, který přítomné provedl modlitbou za zemřelé a za vlast. Chtěli bychom poděkovat všem, kteří se na letošním pietním aktu podíleli, a všem spoluobčanům, kteří si tento významný státní svátek přišli k pomníku připomenout.

Jiří Knížek, 2. místostarosta

Datum vložení: 30. 10. 2022 18:01
Datum poslední aktualizace: 7. 11. 2022 14:03

Návštěva v Chorvatsku 3

dnes, úterý 23. 4. 2024
slabý déšť 6 °C -2 °C
středa 24. 4. déšť se sněhem 5/2 °C

Svátek má Vojtěch

• Světový den knihy a autorských práv

Zítra má svátek Jiří

• Světový den laboratorních zvířat
  • Mezinárodní den skautů a skautek

Nechť si duben sebelepší bývá, ovčákovi hůl přec jen se zasněžívá.

Na svatého Vojtěcha v polích samá potěcha.