Oslavy osvobození 2022

Pietní akt u pomníku paldých

Začátkem května jsme si připomněli 77. výročí osvobození obce americkou armádou a konce druhé světové války.

Začátkem května jsme si připomněli 77. výročí osvobození obce americkou armádou a konce druhé světové války. Hlavní pietní akt se konal v pátek 6. května od 17:00 hod. u pomníku padlých. Na začátek zazpíval hymnu České republiky a Spojených států amerických Jakub Ošmera. Následně přivítal asi 80 účastníků starosta obce Petr Anderle, který následně předal slovo předsedovi kulturního výboru Jiřímu Knížkovi. Po proslovech byli přítomní vyzváni k minutě ticha za oběti všech válečných konfliktů: „Vzpomeňme nyní na naše předky, kteří bojovali za naši svobodu během obou světových válek, a právě za svobodu nás – budoucích generací – obětovali to nejcennější – svůj život. Vzpomeňme na vojáky americké a Rudé armády, kteří před 77 lety osvobodili naši vlast. Vzpomeňme i na novodobé vojáky Armády ČR, kteří padli v misích v boji za naši bezpečnost a svobodu. Vzpomeňme na ty, kteří dnes umírají ve válce na Ukrajině.“ Večerkou minutu ticha doprovodil Jan Němeček. Následně dvě chodské písně zazpíval Aleš Kuželka a Jana Bubníková.

Pietní akt u pomníku paldých

Na závěr byl k pomníku padlých položen věnec a všichni byli pozváni na posezení s muzikou k Hadamom, kde zahráli Švejdové. Atmosféra toho večera byla opravdu krásná, a tak se páteční oslavy protáhly až do dvou hodin ranních.

Posezení s muzikou HadamůToho dne v 18:00 hod. se ještě čestná stráž praporu obce a zástupci obce a tankové roty zúčastnili i pietního aktu na hřbitově v Klenčí, kde byl položen věnec k hrobu postřekovských chlapců.

Pietní akt na klenečském hřbitověPoslední pietní akt proběhl v neděli 8. května na Den vítězství v Otově u památního zabitých postřekovských chlapců. Během aktu vystoupil starosta obce Petr Anderle a Václav Volfík. Zpěvem akci doplnil opět Aleš Kuželka a Jana Bubníková. Po pietním aktu byla ještě položena květina i u pomníčku v lomu. Po akci se někteří krátce zastavili i v místní hospodě. Nedělní akce se v Otově účastnilo asi 40 lidí.

Pietní akt v OtověChtěli bychom poděkovat všem spoluobčanům, kteří se pietních aktů zúčastnili – zvláště pak těm, kteří přišli v chodských krojích. Velký dík patří také všem, kteří se podíleli na organizaci a hladkém průběhu oslav.

Datum vložení: 10. 5. 2022 14:08
Datum poslední aktualizace: 21. 6. 2022 8:30
Autor: Obec Postřekov

dnes, pátek 29. 3. 2024
pondělí 1. 4. déšť 18/9 °C

Svátek má Taťána

• Velký pátek

Zítra má svátek Arnošt

• Bílá sobota

V březnu prach a v dubnu bláto - sedlákovi roste zlato.

V březnu sýkorka volá: rozsívej, rozsívej.