Menu
Obec Postřekov
Obec
Postřekov

Od osvobození Postřekova uplynulo již 79 let

Oslavy| Foto: Josef Sokol

Začátkem května jsme si připomněli již 79. výročí osvobození Postřekova americkou armádou a konce druhé světové války.

Začátkem května jsme si připomněli již 79. výročí osvobození Postřekova americkou armádou a konce druhé světové války. Oslavy osvobození v naší obci začaly v pátek 3. května, kdy se tradičně v 17 hod. u místního pomníku padlých shromáždili zástupci obce, místních spolků a asi 70 občanů. Po státní hymně České republiky a Spojených států amerických přítomné přivítal a svůj proslov k výročí pronesl Jiří Knížek. Po něm se řeči ujal člen Senátu Parlamentu České republiky Vladislav Vilímec. Následovaly dvě písničky v podání Jany Bubníkové a Moniky Baštářové, po kterých byl k pomníku položen věnec z dílny Kateřiny Mazancové. Od 18 hod. se pak konal i pietní akt na klenečském hřbitově, kterého se také zástupci obce zúčastnili. V podvečerních hodinách pak oslavy přešly v neformální část s kapelou Melody Club v sále hospody U Hadamů. 

Další den oslav připadl na neděli 5. května, kdy se od 14 hod. konala vzpomínková akce u pomníku postřekovských chlapců v Otově za účasti starosty obce Petra Anderleho a zástupců čestné stráže praporu obce. I zde kromě hymny zazněly chodské písničky, tentokrát v podání Marie Řezníčkové a Lucie Kaiserové. Kytice byla položena i k obnovenému pomníku v bývalém lomu. Po akci následovalo neformální posezení ve zdejší hospůdce. 

Poslední den oslav připadl na pondělí 6. května, kdy do Postřekova v dopoledních hodinách zavítal Konvoj svobody, který tvořilo přes 40 vojenských historických vozidel. Po příjezdu byla vozidla vystavena v ulici na trávníkách, kde bylo připraveno občerstvení ve formě chodských koláčů. Během návštěvy došlo i na uctění památky postřekovských legionářů, k jejichž pamětní desce byla položena květina.

Chtěli bychom poděkovat všem, kteří se podíleli na hladkém průběhu oslav, ať už výše zmíněným zpěvačkám, tak i členům čestné stráže praporu obce, členům 1. tankové roty AZ Československých legií, členům SDH Postřekov, Jaroslavu Kučerovi (Pardálovi) za ozvučení, Ladislavu Vogeltanzovi a Josefu Sokolovi za fotodokumentaci, ale také vám všem, kdo jste si letošní významné výročí přišli připomenout.

Jiří Knížek, 2. místostarosta

Datum vložení: 7. 5. 2024 17:18
Datum poslední aktualizace: 3. 6. 2024 11:47
Autor: Správce Webu

Aktuálně

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Předpověď počasí

dnes, sobota 22. 6. 2024
déšť 22 °C 14 °C
neděle 23. 6. slabý déšť 21/14 °C
pondělí 24. 6. skoro jasno 21/12 °C
úterý 25. 6. jasno 23/11 °C

Svátek a výročí

Svátek má Pavla

Zítra má svátek Zdeňka

Státní svátky a významné dny na zítřek:

  • Světový den házené

Pranostiky

Pranostika na akt. měsíc

Co v červnu nedá do klasu, červenec nažene v času.

Pranostika na akt. den

Na Deset tisíc rytířů desettisíckrát deset tisíc kapek.

Východ a západ slunce

Slunce vychází:5:00

Slunce zapadá:21:21

Mobilní aplikace

Aktuální informace od nás
Přímo ve vašem telefonu
Více o aplikaci
Stáhněte si naši mobilní aplikaci na