77. výročí osvobození obce

Osvobození

Dnes si připomínáme již 77. výročí osvobození obce americkou armádou.

77. výročí osvobození obce

Dnes si připomínáme již 77. výročí osvobození obce americkou armádou. Zvláště v této době všichni pociťujeme, jak křehký může být mír.

Hlavní vzpomínková akce se bude konat v pátek 6. 5. od 17:00 hod. u pomníku padlých, následně od 18:00 hod. proběhne pietní akt i na hřbitově v Klenčí. Od 18:00 hod. také v sále U Hadamů zahrají Švejdové. Poslední pietní akt proběhne v neděli 8. 5. od 14:00 hod. u pomníku v Otově.

OsvobozeníNa fotografii níže je zachyceno vítání americké armády v Postřekově vedle Bolfíků při osvobození obce dne 2. 5. 1945.

Vzpomínky pamětníka

Osvobození Postřekova 1. - 2. května 1945 americkou armádou

Koncem dubna 1945 se Americká armáda přiblížila k našemu pohraničnímu pásmu hor. Bylo slyšet hřmění děl a nad Českým lesem se objevil letecký pozorovatel. 30. dubna dopadlo několik dělostřeleckých granátů na střed obce a Němci této noci z Postřekova utekli. Zůstala jen četa Wermachtu, která na vršku za naším domkem budovala obranu  a strážní jednotka ve postřekovské škole. Když se začalo proslýchat, že na Dílích jsou již americká vojska, otec mne tam poslal na zvědy. Dne 1.  května odpoledne začala z lesa opravdu vystupovat americká pěchota (2. pěší divize). Přes podminovaný most u Dobré vody přejela 2 auta, třeí však bylo výbuchem miny zničeno a jeho osádka zahynula. Američané čekali na Dílích německý odpor a proto byli udiveni, že je vítá starosta obce s hudbou. Tohoto uvítání se zúčastnili i první zvědavci z Postřekova, mezi nimi i já. Když Američané zjistili, že vstoupili na území bývalého Československa, dál postupovat nechtěli.

Na naléhání postřekovských občanů  velitel nakonec rozhodl vyslat četu vojáků k zajetí Němců v Postřekovské škole a skupinu Wermachtu na vršku za obcí. Když chtěli Američané znát přesné místojejich postavení, přihlásil jsem se, že je tam dovedu. američtí vojáci postupovali v  bojovém pochodu se zbraněmi v rukou. Nad Postřekovem se rozdělili. Polovina šla přes obec, kde zajali strážné ve škole a druhou polovinu vojáků jsem dovedl k německé obraně nad obcí, kde však stáli vojáci Wermachtu připraveni již s rukama nad hlavou. Po částečném zničení jejich zbraní, odvedli američané všechny zajatce do Klenčí, kde bylo velitelství amerického praporu. 2. května 1945, byli američtí vojáci přivítáni na horním konci Postřekova chlebem a solí. Přijeli ve 2 bojových vozidlech a po uvítání se vydali v čele mohutného průvodu k pomníku padlých z 1. světové války.

V odpoledních hodinách pak dorazila americká rota. Na trávnících ve středu obce se rozmístila dělostřelecká baterie. Pozorovatelnu si velitel zřídil v našem domku, odkud je dobrý výhled východním směrem. Odtud pak Američané vedli palbu do prostoru Otova, Pařezova a Ždanova, kde se ještě bránily německé jednotky Wermachtu. Dne 5. května ráno americké jednotky vyrazily přes Horšovský Týn na Plzeň. Průvodce jim dělalo 11 mužů z Postřekova , kteří v kronice obce vzpomínají na to, že jedinný střet s Němci proběhl u kostela svaté Anny v Horšovském Týně a pak již bez problémů dorazili 6. května 1945 v 9 hodin do již osvobozené Plzně. I když se na porážce německé armády v 2. světové válce  významě podílela spojenecká vojska, významnou zásluhu na jejím zničení má také Rudá armáda.

Václav Volfík - pamětník

Datum vložení: 2. 5. 2022 13:34
Datum poslední aktualizace: 2. 5. 2022 13:36
Autor: Obec Postřekov

dnes, pátek 29. 3. 2024
pondělí 1. 4. déšť 18/9 °C

Svátek má Taťána

• Velký pátek

Zítra má svátek Arnošt

• Bílá sobota

Lépe od hada býti uštknut, než v březnu od slunce ohřát.

Velký pátek deštivý - dělá rok žíznivý.